3. září 2020

Psaní s Honzíkem


Honzík má od narození narušenou jemnou a hrubou motoriku. Odmítal kreslit, čmárat cokoliv. Dát mu tužku do ruky, následovaly záchvaty vzteku a nechuť cokoliv dělat. Když nastoupil do první třídy, byl to boj. Časem, asi ve čtvrté třídě se umoudřil (jak já říkám) a vzal tužku na milost.


Začínali jsme jednoduchými procvičovacími cviky. V papírnictví lze koupit různé sešity pro předškoláky s uvolňovacími cviky. Ty k tomu postačí. 


Střídáme s obtahováním jednoduchých tvarů kruh, čtverec, trojúhelník, obdélník. Vodorovné čáry zleva doprava. Svislé čáry shora dolů, zdola nahoru. Krátké a dlouhé čáry. 


Později jsme přešli na psaní velkých tiskacích písmen. U nich jsme do dnes. Dál se Honzík zatím neposunul a dál to asi nikdy nebude. 

Obtahujeme velká písmena. Předloha je napsaná tužkou (slabě) a syn obtahuje silnější tužkou či fixem. Písmena jsou velká přibližně 3 cm. Po obtahování zkusíme předlohu na první řádek a do druhého píše syn. Začínáme písmeny A M I E O U a číslicemi 1 2 3.

Potom procvičujeme oblouky horní, dolní, smyčky, ovály, vlnovky a zuby “na pile”. Pak další písmena L V T Y S, 4 5.

Učíme se opsat jméno a příjmení.

Pokud je Vaše dítě šikovné můžete s ním zkusit diktát písmen. 

Nakonec písmena: J P N, 6 7. 

D Z K, 0 8 9 10. 

B C R Č H Ž Š.

F G Ř CH Ď Ť Ň Ě, popř. Q X W.


Časem jsme přešli na psaní slov, jednoslabičných. Jako pes, les, rýč, klíč. Doporučuji krátká slova, které dítko zná a obklopují ho, aby je mohl aktivně používat. Psaní procvičujeme opisem slov, jako u písmen. 


honzikuvpas.blogspot.com

Žádné komentáře: